niedziela, 11 marca 2012

Tort śmietanowy z truskawkami !

No to ruszam:) Od wielu lat zamierzałam prowadzić blog kulinarny, jednak zawsze było tyle ważniejszych spraw... Nadszedł jednak moment, kiedy samo gotowanie przestało wystarczać, postanowiłam podzielić się z Wami tym, czego nauczyłam się poglądając Mamę od najmłodszych lat! Pojawią się także rady dotyczące wybierania gadżetów kuchennych oraz przeróżne nowinki ze świata kulinariów:) Przepisy będę pisać bardzo szczegółowo- dla wprawionych może być to lekko irytujące, pamiętajmy jednak że niektórzy dopiero zaczynają swoją przygodę w kuchni:) Zapraszam serdecznie do czytania i czekam na Wasze uwagi i komentarze!


Zaczynam troszkę nietypowo- od deseru. Torty kocham robić od dawna. Pomimo wszechobecnego trendu na torty z masą marcepanową, z lukru plastycznego lub pianek, ja jestem wierna klasycznym śmietanowcom:) To bzdura, że zrobienie tortu zajmuje mnóstwo czasu. Po nabraniu wprawy i odpowiednim podzieleniu pracy, zrobienie go nie powinno nam zająć więcej czasu niż przygotowanie jakiegokolwiek innego ciasta. Biszkopt staram się piec dzień przed "imprezą", natomiast przekładam i ozdabiam następnego dnia, rano.

Biszkopt- można przygotować dzień wcześniej,

  • 5 jaj
  • 1 szklanka mąki tortowej
  • 1 szklanka cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • masło i bułka tarta do wysmarowania tortownicy
Oddzielić białka od żółtek. Żółtka ubić z cukrem na jednolitą, puszystą i prawie białą masę( ok 10 min), dodać mąkę. Wymieszać do jednolitej konsystencji. Białka ubić na sztywno z odrobiną soli, ubite białka dodać do przygotowanej masy z żółtek i mąki. Połączyć delikatnie obie masy( najlepiej drewnianą łyżką, NIE MIKSOWAĆ), przelać do formy wysmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą. Piec przez 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 ºC. Po upieczeniu delikatnie uchylić drzwiczki piekarnika i pozostawić w nim do wystygnięcia. Następnego dnia staramy się przekroić biszkopt na 3 równe części , możemy spróbować nożem ale dobrym sposobem jest użycie nitki.

Masa- nie cierpię kremów z masłem:) Masę robię tylko ze śmietany 36 % (sprawdziłam mnóstwo firm, na tą chwilę jestem zdecydowanie za małymi kubeczkami Piątnicy).

  • 4 x śmietana 36% (mały kubeczek)
  • ok . 3 łyżki cukru pudru
  • pół opakowania serka mascarpone( może być bez serka, ale dzięki niemu masa jest bardziej kremowa)
  • 2 łyżeczki żelatyny
Na początku powinniśmy przygotować żelatynę- rozpuszczamy ją w naprawdę niewielkiej ilości wrzątku, mniej więcej 1 cm w szklance. Co jakiś czas mieszamy, aby studziła się równomiernie. W tym czasie miksujemy śmietany z serkiem mascarpone i cukrem na sztywną masę. Dodajemy rozpuszczoną żelatynę i wszystko dokładnie mieszamy.

Co będzie nam jeszcze potrzebne?
  • mocna herbata z dużą ilością cytryny
  • niezbyt słodki dżem ( ja używam z owoców leśnych )
  • płatki migdałów lekko prażone na suchej patelni
  • truskawki do środka( zimą używam mrożonych(nie rozmrażam przed ułożeniem), latem oczywiście świeżych)
  • owoce do ozdobienia tortu
Przekładanie tortu:

Każdą część biszkoptu powinniśmy lekko nasączyć herbatą z cytryną. Nie spieszmy się, małą łyżeczką delikatnie polewajmy biszkopt. Następnie najniższą warstwę smarujemy dżemem , układamy pokrojone- zimą mrożone (nie czekamy aż się rozmrożą!, spróbujmy pokroić jeszcze zmrożone, wystarczy polać zimną wodą ) lub latem świeże truskawki, jedna obok drugiej i dokładnie pokrywamy je masą śmietanową (ok 1/3 masy). Przykrywamy drugą, lekko nasączoną częścią ciasta , smarujemy dżemem , układamy truskawki i smarujemy masą śmietanową (1/3). Przykrywamy trzecią, nasączoną od dołu częścią biszkoptu i całość smarujemy pozostałą częścią śmietany (górę i boki) . Do boków przyklejamy płatki migdałów, górę ozdabiamy kawałkami owoców. Zamiast migdałów używam czasem tartą gorzką czekoladę połączoną z wiórkami kokosowymi. Smacznego!!!

1 komentarz:

  1. Na dzień dobry tort - początek w wielkim stylu! Gratuluję własnego bloga i życzę powodzenia oraz satysfakcji z blogowania. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń